List

2020 yılında “Yıllığımın” ilk girişini yapmış; seneyi değerlendirmiştim. Sıra geldi 2021 senesini değerlendirmeye. Doğrusu ne çabuk geçti bu bir sene, anlayabilmiş değilim. 2021 senesinin bana göre en kıymetli hadisesi iki hafta bile olsa ailemi görebilmekti. Corona sebebi ile ailemi ziyaret edemiyordum. Tam bir sene sonra ailemle nihayet zaman geçirebildim. İşin ilginç tarafı ilk olarak 17 Ekim 2020 tarihinde Norveç’e gelmiştim. 2021 senesinde de bu değişmedi. Yine 17 Ekim tarihinde ailemden ayrılıp Norveç’e döndüm. Umarım, 2022 senesinde ailemle daha fazla zaman geçirme şansı yakalarım.

Norveç eğitimde kalite sisteminin beklentilerinden birisi doktor adaylarının bol bol seyahat etmeleri. Bu hem küresel anlamda adayın tanınırlığını arttıyor hem de olası akademik iş birlikteliklerinin doğmasına olanak tanıyor. 2021 senesinde COVID’e rağmen en azından Norveç içerisinde seyahetler yapabilmeye başladım. En ilginç seyahatim şüphesiz dünyanın ilk elektrikli otonom gemisi olarak ifade edilen Yara Birkeland‘ı kapsayandı. Tabii bu seyahatler sayesinde yeni insanlar tanımak, denizcilikle ilgili güncel araştırma projelerini dinlemek, değişik yemekler tatmak da harikaydı.

Yara Birkeland

Ben uzun yıllardır İngiltere Mühendislik Konseyi (Engineering Council-UK) ve İngiltere Gemi Mühendisleri Birliği (IMarEST)’nin üyesiyim. Yapılan yazılı değerlendirme ve sözlü mülakatların neticesinde her ikisinde de üyelik seviyelerim yükseltildi. Alanında uzman iki kişinin önünde, 2 saat süren teknik mülakat ister istemez insanı geriyor ama sonucun olumlu gelmesi de paha biçilmez bir mutluluk.

Benim üniversitede araştırma görevlisi olarak tek sorumluluğum tezim, yani araştırmam. Herhangi bir öğretim ya da idari sorumluluğum yok. Benden bir şey isteyen de yok. Dolayısı ile lisans ya da yüksek lisans düzeyinde öğrencilerle bir araya gelmiyordum. Bunun istisnası sadece labaratuvarımızdaki asistan arkadaşımızdı. Ancak Ekim ayında iki tane yüksek lisans öğrencisi denizde siber güvenlik konusunu çalışmak istediler. Bu iki meslektaşımızın yüksek lisans serüvenleri esnasında ben de eş danışmanları olarak rol almaya başladım. Dilerim, verimli ve eğlenceli bir süreç olur.  

2021 senesinde birçok akademisyen ve profesyonele bol bol sunum yaptım. Sadece Norveç içerisinde de değil. Amerika, Estonya, Almanya ve diğer ülkelerden birçok kişi ile tanışma ve çalışmalarımı anlatma imkanı yakaladım. Ayrıca denizde siber güvenlik konusunu çalışan pek çok kişi ile bilimsel sohbetler yaptım; farklı bakış açılarını dinledim.

Norwegian Maritime Competence Center

Nihayet YouTube kanalı açtım ama itiraf etmek gerekirse tembellikten açtım. Çok sayıda kişiden yurt dışında eğitim, Norveç’te çalışma, otonom gemiler, siber güvenlik gibi konularda mesaj alıyordum. Bunlara detaylı olarak cevap verme imkanım elbette yoktu. Çoğunlukla da “Kişisel olarak sorulara cevap veremiyorum” diyordum. Karşımdaki kişi de muhtemelen bozuluyordu. Videoları çektim; yükledim. Artık soru soran olduğu zaman doğrudan videoların linkini gönderiyorum. Benim için pratik, soru soran kişiler için ise detaylı ve verimli bir yöntem oldu.

Yaklaşık 1,5 yıl gecikmeli ve online olarak düzenlenmiş bile olsa yüksek lisans mezuniyet törenim nihayet yapıldı. Sırada doktora töreni var; dört gözle bekliyorum. Hatta mezuniyet hediyesi olarak kendime alacağım dolmakalemi bile seçtim. Mezuniyet demişken ara değerlendirmem de tamamlandı. Komite üyeleri arasında Prof. Thor Fossen de vardı. Bilmeyenler için söyleyeyim; Prof. Fossen, 34.000+ atıfı olan, alanında dünyanın en iyi akademisyenlerden birisi. Denizde siber güvenlik, otonom gemiler gibi hususlar üzerine çalışıyor. Hali ile insan kendisini değerlendirecekler arasında böyle bir profesörün olduğunu duyunca biraz geriliyor. Neyse; kazasız belasız ara değerlendirmeyi de atlattım.

2021 yılı akademik yayın üretme konusunda oldukça verimliydi. Yayınlanan tek bir makalem oldu ama 2022 yılının son derece aktif geçeceğini şimdiden söyleyebilirim. Bilmeyenler için ifade edeyim. Bir makalenin yayınlanması zaman alan bir süreç. Yüklüyorsunuz; hakeme gidiyor; yorumlarına göre cevap hazırlayıp tekrar gönderiyorsunuz; hazır dediklerinde yayınlanması için bekliyorsunuz falan. Yani zaman alıyor. Bu yüzden 2022 yılının yayın açısından çok daha zengin geçtiğini 2022 Yılı Hesabı’nda göreceğiz.

Hepinize keyifli bir yıl temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir