List

Seversiniz ya da sevmezsiniz bilemem ancak 2012 yılının en iyi şarkısı olarak Koreli müzisyen Park Jae-sang ya da bilinen adı ile PSY tarafından söylenen Gangnam Style seçildi. Hatta şarkıya çekilen klip, Youtube’ta en çok izlenen video olarak Guinness Rekorları‘na da girmeyi başardı.

Bu şarkıya çok sayıda amatör tarafından oldukça enteresan klipler çekilmiş. Mesleğimin denizcilik olması nedeni ile benim ilgimi en çok çeken iki klip oldu. Bunlardan bir tanesi U.S. Merchant Marine Academy, diğeri ise U.S. Naval Academy öğrencilerinin çalışması. İnceleyebilmeniz için yazımın sonuna erişim linklerini ekledim.

Klipleri izleyince bu okulların disiplinsiz olduğunu düşünebilirsiniz ancak Amerika’da denizcilik eğitimi hiç de tahmin ettiğiniz gibi disiplinsiz değildir. Hatta Türkiye’deki denizcilik eğitim kurumlarından daha disiplinli bir eğitimi olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim.

Bu klipleri izlerken bir şeyi sorgulama gereği hissettim. Bu kadar disiplinli okullar neden bu kliplerin çekilmesine izin veriyorlar?

Cevabı buldum; öğrencilerinin gelişimini daha iyi sağlamak için. Klipleri dikkatle izlediğinizde iyi bir çalışma olduğunu, ciddi bir emek verildiğini görebilirsiniz. Kliplerin çekimi sırasında öğrencilerin takım çalışmasına yatkınlık, liderlik ve yaratıcılık özellikleri muhakkak gelişim gösterecektir. Hatta bunlara özgüven ve disiplin de eklenebilir.

Türkiye’deki saygın denizcilik fakültelerimizde öğrenimini sürdüren bir öğrenci, benzer bir klip çekmek isterse eminim yöneticilerin şu cevabı ile karşılaşacaktır:

Başımıza icat çıkartma!

 

U.S. Merchant Marine Academy: http://www.youtube.com/watch?v=JyOy_G4ac0c

U.S. Naval Academy: http://www.youtube.com/watch?v=Od92ghaoa4U

Yorumlar

 1. Sinan K.

  Sevgili Aybars Kardeşim,

  Yaptıklarınla hep farklılık yaratıyorsun. Seni yıllardır hep zeki bir insan ve başarılı bir denizci olarak zaten kabul ediyordum ama yazdıklarını okudukça, seni daha da iyi tanıma imkanına sahip oldum. Artık sana niçin “Altın Beyin” dediklerini daha iyi anlıyorum.

  Başarıların hep daim olsun kardeşim.

  Sevgilerimle

 2. Şeref KUZU

  Doğru söze ne denir..! 🙂

 3. Mesut Erkan

  Çok doğru bir noktaya değindiniz. Hem bu söylediğiniz konu da hemde eğitim konusunda tam bir kapalı kutuyuz. Ayrıca Eğitimin Türkiye de; “Ezberle-Yap” modelinde işlendiğini düşünüyorum.. Özetle; Tüm bu sistemin daha doğru şekilde gelişmesi için yapılması gerekenler hakkında tavsiyeleriniz var mı ? Şüphesiz ki bu düzeni değiştirebilecek olanlar siz büyüklerimiz bazında biziz. Yani yeni nesiller.

  Teşekkürler, Saygılar.

  • Aybars Oruç

   Sevgili Mesut,

   Eğitimcilerin tek görevi bilgiyi aktarmak değildir. Bilgi her yerde, birçok imkanla kişiye aktarılabilir. Eğitimcilerin bana göre asıl görevi öğrencilere vizyon kazandırmaktır. Zaten bu sebeple dersleri tek bir eğitimci değil, birçok eğitimci verir. Amaç öğrenciye çok sayıda ve farklı vizyonları inceleme fırsatı tanımaktır. Fakat sorun şu ki kaç eğitimci bir vizyon sahibi? Bu sorun buraya sığmayacak kadar çok yolla çözülebilir. En azından bir aşama kaydedilebilir. Ben sadece tespit ettiğim sorunu seninle paylaşmış olayım.

   Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir