List

Geçenlerde Fındıklı/İSTANBUL’da bulunan Liman Başkanlığımıza temel STCW sertifikalarımı yeniletmek amacı ile müracaat ettim. Liman Başkanlığı yetkilileri, götürmüş olduğum belge ile STCW sertifikalarımı ancak 2 ay ile 14 ay arasındaki bir süre için yenileyebileceklerini söylediler. Hali ile ortaya şu sonuç çıktı; Liman Başkanlığı yetkilileri götürmüş olduğum belge karşılığında, sertifikalarımı ne kadar süre için yenilemeleri gerektiğini tam olarak bilmiyor. Şaka gibi, onlar bilmiyorsa kim bilecek… İşin daha da enteresan tarafı, aynı belge ile birkaç ay önce kendisi ile tamamen aynı şartlara sahip olduğum değerli bir arkadaşım, tam 5 yıllığına STCW sertifikalarını yeniledi.

Sene 2009. Şu anki görevini tam olarak bilemiyorum ancak dönemin Deniz Ticaret Odası Başkan Başdanışmanı Sn. Yılmaz Dağcı’nın bir ayağı İstanbul’da düzenlenecek Tall Ships’ yarışlarına yönelik olarak bir arkadaşım ile birlikte asistanlığını sürdürüyorum. Birgün STI (Sail Training International) yetkilileri ile toplantıdayız. Gelenler İngiliz. Toplantı esnasında sıra geldi proje klasörünün özelliklerine. Başladılar anlatmaya: “Proje klasörü dört halkalı olacak, kapağı kalın olacak, boyutları şöyle olacak…” Hayretler içerisinde bir yandan dinliyor, bir yandan da toplantı sonrası için not alıyorum. O sırada Sn. Yılmaz Dağcı bize döndü, “Bakın gençler” dedi, “Ülkemizin ileriye gitmesi için işinizi en az bunlar kadar ciddiye almanız, önem vermeniz gerekiyor.”

Şimdi Liman Başkanlığı’nda sorularıma yanıt alamayınca bana ders olan bu anıyı hatırladım.

Biz ne zaman adam oluruz? İşimize önem verip doğru düzgün yapmaya başladığımızda…

Yorumlar

  1. Cem Kutukoglu

    Evden dışarıya çıktığımda etrafımı birazcık incelediğimde ben de bu soruyu kendime sormadan duramıyorum. Ülkenin genelinde 7 yaşında ki çocuktan 70 yaşında ki ihtiyara kadar genel bir ciddiyetsizlik problemi var. Bir çok insan yaptığı işe gereken önemi vermiyor. Çöp temizlemeden ülke yönetimine kadar yapılan her işin gerektiği gibi yapıldığı bir ülkeye dönüşsek önümüzde kimse duramaz. Buna kalben inanmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir