List

Yıllar önce, bir kompozisyon yarışmasında derece almıştım. Ödül olarak felsefe kitabı hediye etmişlerdi. Daha felsefeyi okulumda ders olarak görmeden, tuğla gibi bir kitap kazanınca merakla ve inatla o gece okumaya başladım. Lakin inadım kısa sürdü ve 40’lı sayfalara geldiğimde kitabı rafa kaldırdım.

Zaman zaman kütüphanemi düzenlerken bu kitap elime geçerdi; ben de yüzüne bile bakmadan bir kenara savururdum. Taaki Okumanın Tarihi isimli bu kitabın arka kapağında yer alan bir paragrafa yıllar sonra göz gezdirinceye kadar. Aşağıya aynen aktarıyorum.

“Bir sayfanın üzerinde yazılı harfleri okumak onun girdiği kılıklardan yalnızca bir tanesidir. Artık var olmayan yıldızların haritasını okuyan bir gökbilimci; kazanacak kağıdı oynamadan önce ortağının hareketlerini okuyan kağıt oyuncusu; bir kaplumbağa kabuğundaki eski izleri okuyan Çinli falcı; gecenin içinde ve çarşafların altında, sevgilinin bedenini görmeden okuyan aşık; elini suya daldırıp da okyanusun akıntılarını okuyan Havaiili balıkçı…”

Arjantinli yazar Alberto Manguel‘di bu sözlerin sahibi. Bu sefer inatla değil ilgi ile kitabı okudum ve bitirdim. Kendisi yıllar önce beni felsefeden soğutmuştu. Yine ne gariptir ki sevdiren de kendisi oldu. Hem de bunu aynı kitapla başardı. Yazılan kitabın değişme ihtimali bulunmadığına göre yıllar içerisinde meğer benim bakış açım, düşünce tarzım değişmiş, gelişmiş. İşte felsefeye olan ilgim benim, böyle başladı.

Yapmış olduğum bir araştırma sırasında denizde emniyetli çalışmayı konu alan COSWP (Code of Safe Working Practices for Merchant Seaman) benzeri herhangi bir Türkçe eser bulamadım. Bu konuda bir kitap yazmaya ve Ekim ayına kadar tamamlamaya karar verdim. Çünkü ben bir Japon Felsefesi’ne inanıyorum.

Eğer işi bir kişi yapabilirse, ben de yapabilirim. Eğer kimse yapamıyorsa, ben yapmalıyım.  Japon Çalışma Felsefesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir