List

Hayata geçirdiğim internet sitesi projelerimden bir tanesi olan GemiadamlariSinavi.com, web barındırma hizmeti sağlayan firmanın sunucusunu zorlaması nedeni ile Haziran ayı başında, 15 gün kadar kapalı kaldı. Maalesef denizde olmam nedeni ile sorunu fark etme ve müdahalede geciktim. Bu süreç içerisinde konuyla ilgili çok sayıda e-posta ve Facebook üzerinden gelen mesajlar nedeni ile kişisel internet sitem üzerinden bir açıklama yapma gereği hissediyorum.

Bugün, pek çok gemiadamı tarafından bilindiğini ve aktif olarak kullanıldığını gözlemlediğim GemiadamlariSinavi.com projem, gerek ziyaretçi sayısının yükselişi gerekse bu ziyaretçilerin sitede bulunma süresinin uzunluğu sebebi ile zaman zaman yayın sıkıntısı yaşamaya başladı. Site üzerinden günlük, ortalama 15.000 sorunun çözüldüğünü ifade etmem bile sanıyorum sitenin ne kadar aktif olarak kullanıldığının açık bir kanıtı olacaktır.

Elbette bu kadar aktif kullanımda olan bir internet sitesinin kapalı kalması, site kullanıcılarını olduğu kadar beni de üzüyor. Her ne kadar site üzerinden ekonomik bir kazanç sağlamıyor olsam bile sitenin kapalı kalması, sitenin meydana getirilmesi sırasında verilen emeğin boşa gitmesi anlamını taşıyor.

Aslında stabil bir yayın sağlanmasının önündeki en büyük engel, siteden bir gelir elde edilmemesi nedeni ile yeterli altyapı yatırımının yapılamaması. Sitenizin ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor ama siz bu gelişmeye paralel olarak altyapınızı kuvvetlendiremiyorsanız yayın konusunda problem yaşamanız da kaçınılmaz bir sonuç oluyor.

Şüphesiz, ziyaretçi sayısına bağlı olarak mevcut yayın altyapısını kuvvetlendirmek yönünde çalışmalar gerçekleştiriyorum ancak bunun da bir gelir/gider dengesine bağlı olarak gerçekleşeceğini söylemek zorundayım.

Dilerim, anlayış gösterirsiniz.

Yorumlar

 1. Hüseyin Altay YONTAN

  Elbette ki yayın hayatına devam etmesini diliyorum, bunun içinde üzerime düşen maddi-manevi her türlü desteğe hazır olduğumu bildiririm Aybars Abim.

  • Aybars Oruç

   Değerli Altay,

   Vermiş olduğun destek için teşekkür ederim. Bir şekilde açık tutacağımız inancındayım.

   Selamlar, Sevgiler

 2. Şeref KUZU

  Sayın Aybars Oruç bey;

  Yazınızı aslında daha önce de okumuş fakat bir türlü cevap verme fırsatını bulamamıştım. İzninizle şimdi ben de bu konuda nâcizâne düşüncelerimi belirtmek isterim.

  ” gemiadamlarisinavi.com ” projeniz, benim bu güne kadar gördüğüm hatta zaman zaman hem kendim’in de yararlandığı hem de gerek facebook grubumda gerekse diğer gruplarda övünerek ve zevkle tavsiye ettiğim ( link’ini vererek yönlendirdiğim ) en mükemmel bir çalışmanızdır bana göre…

  Lütfen, bu güzelim, hârika buluşunuza son vermeyi aklınızdan geçirmeyin sakın..!

  Ben de, diğer tüm arkadaşlar gibi, size bu konuda her türlü desteği vermeye hazırım…

  Belki, zaman zaman denizde olmanız sebebi ile, ilgilenememeniz, yakından takip edememeniz ve kısa aralıklarla durgunluk yaşamış olabilirsiniz ama bence bu kadar uğraş ve emek verdiğiniz bu güzelim projenizi her ne olursa olsun, sonlandırmayın, bırakın, bu haliyle de zaten fazlası ile denizcilik camiasına ve özellikle genç meslektaşlarımıza yeterince faydalı olacaktır…

  Dediğiniz gibi, altyapısını kuvvetlendirmek demek, bir takım zaruri maddi imkanlar dahilinde ve de harcanacak zamanla ilişkili olacaktır fakat sakın ola-ki, bu emeğinizi bir çırpıda silip atmayın..!

  Sizin içinizde ve kişiliğinizde zaten bir paylaşımcılık var. Bunu herkes görüyor ve takdir ediyor.

  Umarım, ne demek istediğimi anlamışsınızdır…

  Size Allah kolaylık versin.

  Başarılarınızın devamını diliyorum…

  Kpt. Şeref KUZU

  • Aybars Oruç

   Değerli Şeref Kaptan’ım,

   Bu mutluluk verici düşüncelerinizi öğrenmekten memnun oldum. Paylaştığınız için teşekkür ederim.

   Açıkçası ben GemiadamlariSinavi.com, değerli bir proje olduğuna çok inanmıyorum. Tamam, binlerce üyesi var ve 10 milyondan fazla soru çözüldü ama ziyaretçilere ya da denizciliğe herhangi bir şey katmadı. Sadece gemiadamlarının yapılan sınavları geçebilmesi için daha kolay bir yol olarak kaldı.

   Bana göre e-MarineEducation.com çok daha değerli bir proje. Öyle ki, Avrupa İskan ve Kalkınma Bankası tarafından yürütülen bir projede Türkiye referansı olmayı da başardı.

   GemiadamlariSinavi.com’a verdiğiniz destek için teşekkür ederim. İnternet siteniz http://kaptanserefkuzu.tr.gg/ adresinde link verdiğinizin de farkındayım; sağ olun.

   Geçenlerde GemiadamlariSinavi.com’a vermiş olduğum emeği bir arkadaşımla hesapladık. Kodlama ve tasarım süreci haricinde; yani sadece soruların sisteme eklenmesi günde 8 saat, haftada 5 gün çalışan bir kişinin 2.5 ayını alıyor. Gerçekten ciddi bir emek vermişim. 🙂

   GemiadamlariSinavi.com Haziran ayında kapanınca yazılım üzerinde teknik çalışma yapıldı. 4 aydır bir sorun çıkmadı. Eğer bu durum sürerse yıllarca yayında kalırız 🙂

   Değerli görüşleriniz ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim; çok mutlu ettiniz beni.

   Saygılarımla
   Aybars Oruç

 3. Şeref KUZU

  Sayın Aybars Oruç;

  Cevabınız ve düşünceleriniz paylaştığınız için tekrar size teşekkür etmek isterim…

  Lakin bendeniz, sizin, GemiadamlarıSınavı.com projeniz’in pek de öyle önemsiz bir çalışma olduğunu düşünmüyorum. Tabii sizler kendi açınızdan ve size sağladığı kazanç ve ilk etapta manevî getiriler köşesinden baktığınız için böyle düşünüyor olabilirsiniz ama bence, o proje, sayısız denizcilere ve denizci adaylarına fazlasıyla yararlı olmuş ve hala olmaktadır. Denizcilik mesleği ve yaşamı zaten baştan sona imtihandır. Bu tür sınav soru-cevap ve kendini test etme projesini ne yalan söyliyeyim, şimdiye kadar bu tarzda, bu pratiklik ve kolay yöntemle hazırlanmış, paha biçilmez bigiye rastlamamıştım. Evet buna benzer bazı proje ve test sayfaları var ama dediğim gibi sizin bu çalışmanız bence en iyisi ve hakkını hala korumaya devam ediyor, ister dursun ister eklenmeye devam edilsin… Zaten orada yeterince bilgi ve kaynak toplanmış, bana göre bunlar bile hala yeterlidir 🙂

  E-MarineEducation’ un da zaten ayrı bir havası, ayrı bir seçiciliği var. Bu tartışılmaz 🙂

  Demek istediğim, siz nereye el atsanız ses getiriyor bence…

  Ltf. bunu bozmayın ve Maşallah Allah nazarlardan saklasın inşallah..!

  Tüm çalışmalarınızdaki üstün başarılarınızın devamını diler, selametler temenni ederim.

  Saygı ve sevgilerimle..!

  Kpt. Şeref KUZU / BEYKOZ10

  • Aybars Oruç

   Değerli Şeref Kaptan’ım,

   Söylediğinizde kesinlikle haklısınız. Açıkçası, ben daha çok kendi penceremden bakıyorum. 10 milyondan fazla soru çözülen bir proje çok değersiz değildir ama uluslararası anlamda bir başarı yakalayamadı. Zaten bu amaçla da yapılandırılmadı. e-MarineEducation.com, öyle değil; yurtdışında da biliniyor.

   GemiadamlariSinavi.com’dan sonra alternatif projeler çıktı. Hatta ücretli olanlar da çıktı ama tutunamadılar. GemiadamlariSinavi.com’un teknik altyapısı oldukça iyi. Çok sayıda özelliği bünyesinde barındırıyor. En basiti, 3 sene önce herhangi bir testte yanlış yapmış kullanıcı, bugün sisteme giriş yaptığında hangi soruyu yanlış yaptığını ve doğrusunu hala görebiliyor.

   3. bir proje şu an hazır ancak İstanbul dışında artık yaşıyor olmam hayata geçirme noktasında biraz zorluyor. Bakalım, onda başarılı olabilecek miyim 🙂

   Övgüleriniz ve nezaketiniz için çok teşekkür ediyorum. Sizin gibi değerli kişilerle tanışmak, geliştirdiğim projelerin bana en büyük getirisi oldu.

   Saygılarımı sunarım.
   Aybars Oruç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir