List

Malum, seçimler yaklaşıyor yaa, vaatler başladı. Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur açıklama yapmış. Yaptığı açıklamaya göre Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi kuruyormuş. Allah mesut etsin. Zaten tüm yüksek öğretim kurumlarında bir denizcilik fakültesi kurma hevesi var ki sormayın gitsin. Bir hevesle başlıyorlar, sonra Denizcilik fakültesi kurmak tıp fakültesi kurmaktan daha zor diye kendilerini müdafaya başlıyorlar. Zor mor değil efendim. Türkiye’de toplam 89 tane denizci kökenli akademisyen var. Bunların bir kısmı da ders vermek için zorunlu deniz hizmet süresine sahip değiller. Bu yüzden akademik camiada denizci öğretim elemanı sayısı daha da az, yetmiyor. Dolayısı ile bulamıyorsunuz. Bulduklarınıza da talep ettiği ücreti vermek istemiyorsunuz. Tercih dönemi esnasında adaylara Mezun olduğunuzda 4000$ ile işe başlayacaksınız diyip aradığınız şartları karşılayan bir öğretim elemanınıza 4000$ vermezseniz elbet hoca bulamazsınız.

Şimdi bekleyip göreceğiz; Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi kuracak mı yoksa bir kısım yüksek öğretim kurumu gibi YÖK’ten gerekli izinleri alıp tercih listesine girmeyi senelerce erteleyecek mi…

Yorumlar

  1. Y.Emre

    Zaten bir bunlar eksikti, Türkiye de ki denizcilik fakülteleri dört dörtlük okul gemisi, araç gereçler her şey tam takır ve işler durumdaydı bir tek bunlar kaldı bu sektöre girmeyen onlarda girsin Piri reis gibi bir apartman binası açarlar yada gaziantep teki ler gibi karada deniz eğitimi verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir