List

İlk çalışmam olan “Gemilerde Su Analizleri ve Islah Yöntemleri” başlıklı e-kitabı birkaç gün önce yayınladım. Ne yalan söyleyeyim; yayınlamadan önce içimde bir heyecan vardı. Peki şimdi yok mu? Off, hem de ne biçim var. Çünkü hala her gün indiriliyor. Çünkü hala denizcilik sektöründen 20.000‘den fazla kişiye olan gönderim sürüyor. Hali ile insan gelecek tepkileri de merak ediyor.

Eskiden insanlar ben bir şey yaptığım zaman hunharca eleştirirlerdi. Şimdi nedense en azından olumsuz yönde pek eleştirilmiyorum. “Aman bulaşmayalım şu deliye!” mi diyorlar yoksa artık kaale mi alınmıyorum emim değilim.

Tabii bir tane daha sebep var. Birisini eleştirmek için bile konu hakkında en azından fikir sahibi olmak gerekiyor. Benim seçtiğim konu üzerine ise varsayımı olan bile ne yazık ki görmedim. Şirket zoru ile gemide bir şeyler yapılıyor ama neyin, neden yapıldığı meçhule uzanan bir yol. Tabii bu Türk denizcilerinin bilgi seviyesini de aslında ortaya koyuyor. Anlayacağınız gibi pek de parlak değil durum. En acı tarafı ise, işimizi dünya ölçeklerinde yaptığımızı düşünerek kendimizi kandırıyor olmamız.

Gemilerde Su Analizleri ve Islah YöntemleriYa akademisyenlerimize ne demeli? Hiç mi birisinin aklına gelmedi bu konu; neden benim çalışmam haricinde Türkçe tek bir yayın yok? Sebebi aslında belli; bizim akademisyenlik anlayışımız. Bizim akademisyenlik anlayışımız kopyalama üzerine kurulu. Akademisyen dediğin bir şeyler üretmeli. Yabancı kaynakları Türkçe’ye tercüme etmeli en azından. Hatta daha da güzeli, kendi keşiflerini yapıp, dünyayı etkilemeli. Yaptığı çalışmaları da dört duvar arasında saklamayıp insanlar ile buluşturmalı. Ama nerede şimdi böyle Hoca? Bul birisinin kitabını; koy önüne. İçerisinden bir bölüm seç; azıcık güncelle. Sonra ver coşkuyu “Ben kitap yazdım” diye. Dolaş ortalarda utanmadan karizmatik unvanın ile.

Herhalde biz biraz tembeliz. Okumayı, araştırmayı sevmiyoruz. Egolarımız ise birisinden bir şeyler istememeye itiyor bizi. Ben utanmadım; yazdım Wilhelmsen Group’un Norveç merkezine. Geldi hemen ertesi gün cevap; uzattı yardım elini. Dokümanlar, uzaktan eğitimler derken konu hakkında yetiştirdi. Yetmedi, sertifikalandırdı. Çalışmamı tamamlayıp, yayınladım. Tebrik etti. İşte ediyorum itiraf herkesin gözü önünde: Wilhelmsen Group destek vermeseydi, bu çalışmanın içi bu kadar bilgi dolu olmazdı. Ben de bu kadar iyi öğrenemezdim. Epey kuru olacak, farkındayım ama elimden de sadece bu geliyor.

Vermiş olduğun tüm destek için; Sonsuz Teşekkürler Wilhemsen Group. Bunu fazlası ile hak ettin.

Bu arada kitabı merak edip indirmek isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler. Dilerim işinize yarar. Dilerim beğenirsiniz.

Link: http://www.e-marineeducation.com/tr/gemilerde-su-analizleri-islah-yontemleri/

Yorumlar

 1. Alaattin Kurt

  Seni tebrik ediyorum Aybars, çalışmalarının devamını da özellikle bekliyorum.

  Sevgi ve selamlar.

  • Aybars Oruç

   Değerli Alaattin Abi,

   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Farklı bir konuda olacak ikinci çalışmama da başladım. Eğer benden önce başkası yayınlamazsa o da konusu itibari ile ilk Türkçe yayın olacak. Tekrar teşekkür ediyorum. 🙂

   Saygılarımla

 2. Faruk Aydın

  Piri Reis Üniversitesinden bir kardeşinim abi hemen indirip yaptığım arşive koyacağım.Başarılarının devamını dilerim abi.

  • Aybars Oruç

   Sevgili Kardeşim,

   Öncelikle ilgin için teşekkür ediyorum. Dilerim ki sadece arşivinde yer kaplamaz; ihtiyacın olduğunda işine de yarar 🙂

   Başarılar diliyorum.

 3. Faruk Aydın

  Teşekkür ederim abi , tabiki abi ilk olarak inceledikten sonra arşive ekleyeceğim :D.İnşallah devamı da gelir abi iyi çalışmalar , devamı için takipteyim abi

  • Aybars Oruç

   Sevgili Faruk,

   İlk çalışmam Norveçlilerin desteği ile oldu. İkinci çalışmam ise sanıyorum Hintlilerin desteği ile olacak. Çalışmalar başladı bile. Yani devamı gelecek 🙂

   Bu arada unutmadan söyleyeyim, videoyu da izlemeni öneririm. Epey faydası dokunacaktır.

   Tekrar başarılar diliyorum.

   • Faruk Aydın

    Videoyu izlememiştim abi onada hemen bakıyorum. Abi ikinciside gelsinde gerekse Hintlilerin desteğiyle gelsin 😀 anlatımın çok güzel 😀 tekrar teşekkür ederim abi

 4. Ibrahim Halil Yaşar

  Allah selamet versin abi zirve üniversitesinden son sınıf bir kardeşinim.Okulun ilk yıllarından beri takip ediyorum başarılarınız ve yaptıklarınız hep bana ilham kaynağı olmuştur.Yayınlarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyor olacağım

  • Aybars Oruç

   Sevgili Halil,

   Bunları duymak son derece keyifli. Umut ediyorum ki sizler de çalışmalar yaparak bizlere ve sizden sonra geleceklere nice değerli katkılar sunarsınız.

   Başarılar diliyorum.

 5. Hakan Soyek

  Aybars Kardeşim,

  Sana boşuna “Altın Beyin” denmediğini bir defa daha kanıtlamış oldun. Tebrik eder; başarılarının devamını temenni ederim.

  • Aybars Oruç

   Sevgili Hakan,

   Egolarımı bir defa daha tatmin etti. Teşekkür ederim sevgili dostum 🙂

   Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.