List

Çok sayıda denizcilik eğitimi veren kurumda öğrencilik yaşadığım için dolayısı ile çok sayıda da şu an zabitliğini sürdüren arkadaş edindim. Her birini ben arkadaş olarak tanıdım. Ama onların artık bir de sahip oldukları zabit kimlikleri, kişilikleri var.

Zaman zaman yanlarına stajyer kardeşlerimin gittiğini, birlikte çalıştıklarını öğreniyorum. Bazen öyle şeyler işitiyorum ki Bu adam gerçekten benim tanıdığım arkadaşım olabilir mi? diye kendime sorma ihtiyacı hissediyorum. Kimi arkadaşlarım meğer bu genç, tecrübesiz kardeşlerimi adeta birer stres topu olarak değerlendiriyorlarmış. Kızıp bağırıyorlar, tecrübesizlikleri ile dalga geçiyorlarmış.

Arzu edildikten sonra bilgi, zamana bağlı olarak kazanılır ancak meziyet olan, bilgiyi kazanırken insanlığı kaybetmemektir. Stajyerin, sana bağlı olan diğer personelin üzerinde baskı kurmak, senin bilgi seviyeni göstermez. Ünlü İranlı yazar ve şair Şeyh Sadi-i Şirazi‘nin söylediği gibi,

Bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan, cahilsin demektir. Şeyh Sadi-i Şirazi

Aslında sahip oldukları bilgiye, tecrübeye güvenip çevresindekiler üzerinde baskı kurmaya çalışan bu insanlara acıyorum. Çünkü ne üzücüdür ki egolarına kapılıp sadece sahip oldukları bilgiye güvenerek çevrelerindeki insanlardan saygı bekliyorlar. Halbuki gerçek saygıyı ancak tek yolla kazanabilirler. Onlara söylüyorum; bunun tek bir yolu var.

İlminin zekâtını vereceksin

Yorumlar

  1. Ahmet Adıgül

    Sevgili Aybars Abi,

    Elinize sağlık. Kanayan bir yaramızı gündeme getirdiniz. Üniversitelerimizin her alanda olduğunu gibi bizim mesleğimizin eğitimini veren okullarında mesleki ahlak dersleri yok. Birtakım kulaktan dolma, bilimsel olmayan, üstüne üstelik “Mesleğin zorluğuna sizi alıştırıyoruz” kılıfı adı altında insanların zihinleri ve kalpleri baskı altına alınıp gizli psikopatlar yaratılıyor. Umuyorum ki düzeliriz. Şahsım adıma düzelmek için üzerime ne düşüyorsa yapmaya hazırım.

    Allah hepimize selamet versin.

    Saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir