List

Açılımı Intelligence Quotient olan IQ ifadesinin zekayı tanımladığını, yapılan IQ testlerinin ise bireyin, zeka düzeyini ölçtüğünü hep düşünürdüm. Az önce Haber Türk’te yayınlanan Öteki Gündem programında, Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan iki (2) akademisyen sayesinde yapılan IQ testlerinin aslında ne anlam taşıdığını öğrendim.

Bahsini ettiğim akademisyenlerimiz, Nobel Fiziki Ödülü sahibi Albert Einstein‘ın IQ seviyesinin, tahmin edilenin aksine aşırı yüksek olmadığını söylediler. Araştırdıklarımdan öğrendiğim kadarı ile Einstein’ın IQ seviyesi 160. Bu şüphesiz yüksek bir IQ düzeyi ancak akademisyenlerimizin de söylediği gibi aşırı yüksek değil. Einstein’ın sahip olduğu IQ seviyesine, hatta daha fazlasına sahip çok sayıda insan var. Örneğin, tam 15 yıl boyunca dünya satranç şampiyonu olup tarihin en iyi satranç ustası olarak kabul edilen Garry Kasparov‘un IQ düzeyi 190. Başka örnekler de vermek kolaylıkla mümkün.

– Sharon Stone: 154

– Honore de Balzac: 155

– Benjamin Franklin: 160

– Quentin Tarantino: 160

– Bill Gates: 160

– Martin Luther: 170

– Isaac Newton: 190

– Goethe: 210

– Kim Ung-Yong: 210

– Leonardo da Vinci: 220

– Marilyn Vos Savant: 228

Peki o halde IQ nedir?

Öğrendiğim kadarı ile IQ, hızlı düşünebilme yeteneğidir. Yapılan IQ testleri de bir kişinin hızlı düşünebilme yeteneğini ölçer. Zeka ise çok sayıdaki yeteneğin bir bileşkesidir. Bu yetenekler işitsel ve görsel hafızadan sözel akıcılığa kadar uzayıp gidiyor. Albert Einstein’ı farklı kılan yetenek ise; derin düşünebilme.

– Bana geri zekalı derlerdi. Ben de atomu parçalayıp ellerine verdim.  Albert Einstein

Yorumlar

 1. Semih FALAY

  kendi IQ test sonucunu da yazsaydın 🙂

  sevgilerimle,

  • Aybars Oruç

   Bence hiç de iyi olmazdı Abi, karizmayı çizdirmemek lazım 🙂

   Sevgi ve Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir