List

Bugün (17 Ocak 2014), Piri Reis Üniversitesi‘nin yeni kampüsünü inceleme fırsatı yakaladım. Açıkçası meraktan çatlıyordum. Gerek iç gerekse dış mekan fotoğrafları elime ulaşıyordu ancak gözle görmek gibi olmuyor.

Öncelikle söylemem gerekir ki muazzam bir yatırım yapılmış. Görev yapmakta olan idareci ve öğretim elemanları ile olan görüşmelerim neticesinde devam eden inşaatlar tamamlandığında çok daha görkemli bir yapı ve eğitim olanakları ortaya çıkacağını söyleyebilirim.

Yeni bir kampüs ve eksikleri şüphesiz var. İnkar etmedikleri gibi bu eksikleri de açıkça dile getiriyorlar ve çözüm bulabilmek adına çalışmalar yapıyorlar. Bu bir kurum ya da kuruluşun gelişebilmesi için çok önemli bir nokta.

Öğrencilerle konuşma fırsatı elde ettim. Ders esnasında beni sınıfta misafir eden hocalarım oldu. Hatta sağolsun bir hocamız, övgüleri ile utandırdı beni. Gözlemlediğim öğrencilerin içinde bir hırs olması. Zaten eğitim gören çok sayıda denizcilik lisesi mezunu öğrenci ile karşılaştım. Piri Reis Üniversitesi’nin onlar için çok büyük bir imkan olduğunun bilincindeler.

Piri Reis Üniversitesi’nin yeni kampüsü ile ilgili bir haber yapmıştım. Dileyenler aşağıda linki yer alan sayfayı inceleyebilirler. Daha da çok merak edenlerin muhakkak kampüsü ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Link: http://www.e-marineeducation.com/tr/piri-reis-universitesinin-acilis-toreni-yeni-kampusunde-duzenlenecek/

Yorumlar

 1. Ergün Demirel

  Üniversitemizin adını aldığı PIRI REIS hem DENIZCI hem BILIM ADAMI idi. Bu üniversitenin MISYONU; DENIZCILIK ile BILIMI bir araya getirmektir. Çünkü içinde yaşadığımız ÇAĞ her meslek için bu BİLEŞİMİN yapılmasını gerektiriyor. Pek çok kişi bu durumu kavrayamadığı için üniversitemizin bazı çabalarını maalesef tam olarak değerlendirmiyor. BiİLİM ile MESLEĞI BIRBIRİNE MECZETMEK çok zordur, ancak TÜRK DENİZCİLİĞİNİ çağdaş düzeye getirmek için bunu yapmaya mecburuz.

  Eksiklerimiz var ama en kısa zamanda bunları gidermemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Tanrı bile kainatı yedi günde yarattı! Hem kendimizle hem de DÜNYA ile yarışmak zorundayız! Bunun için Türkiye’deki tüm denizcilik eğitimi kurumları ile işbirliği yapmanın gerektiğine inanıyoruz. Biz bir bütünün parçalarınız, başarıya da yenilgiyi de ortak olmak durumundadyız. Siz Deniz’de hayatını idare etmeye çalışan bir AHTAPOTUN kollarının bir diğeri ile savaştığını duydunuz mu?

  Denizcilik sektörü bize çok güzel imkanlar sundu, sunmaya da devam ediyor. Dunyanın sayılı denizcilik eğitim tesislerinden birine sahip olduk. Buna layık olmak için çalışıyoruz. Öğrencilerimiz de bunun bilincinde, tesislerimizi korumak ve temiz tutmak için hepimiz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

  Klasik öğrenci-öğretmen ilişkisi artık çok değişti. Öğrenciler artık çekinmeden öğretmenlerin ofislerine geliyor, soru soruyor, bilgisini tamamlamak için rahatlıkla destek istiyor. Aslında bu okulun gerçek sahipleri onlar. Öğrenciler de “mezun olduğum okulun namı benim geleceğimde etkin olacaktır” bilinciine sahipler..

  Sınavların da şekli değişiyor. “Yaz bakalım sorunun cevaplarını” uygulamasının yerini “öğrencinin algılama ve üretme yeteneğini arttıran” ödev ve proje çalışmaları alıyor. Şu anda hocaların en fazla üzerimde çalıştığı konu “nasıl bir ödev veya proje hazırlayayım da öğrencilerimin mesleki gelişimine katkı sağlayayım” oluyor. Diğer bir önemli konu da “programlarımızın günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmesi”.

  Bu yıl Denizcilik Meslek Yüksekokulumuz 190 deniz sevdalısı gencimize istikballerini garantiye alacak bir imkan sundu. Bunların çoğunluğu Denizcilik Meslek Liselerinden geldi. Şu anda fakültelere gelen arkadaşları ile ayni sınıflarda, ayni programda İngilizce öğreniyorlar. Hepsinin tek bir amadı var, Türkiyedeki eğitim sisteminin onlara tıkamış olduğu ” bir üst eğitime geçebilme” engelini aşmak; kendilerine daha İTİ bir gelecek hazırlamak. İnşallah bunu da başaracağız.

  Başarımızın en önemli ölçüsü “öğrencilerimizin gelecekte Türk ve Dünya denizcilik sektöründe kazanacakları başarılar ” olacaktır.

  Fırtınalara, ağır denizlere karşı gerekli önlemleri alacağız be çizdiğimiz rotada yolumuza devam edeceğiz. Selametle!

  • Yılmaz

   Keşke dediğiniz gibi okulun misyonu “Denizcilik” üzerine devam etseydi. Özellikle bu yıl okulun adı oldukça duyuluyor; ancak dışarıdan bakan biri, Türkiye’nin ilk ve tek Denizcilik İhtisas üniversitesi yerine Piri Reis Ekonomi Üniversitesi’ni görecektir.

 2. Ergün DEMİREL

  Denizcilik sektörümüz sadece gemi değil, gemiadamları değil. Liman işletmecisi, brokerı, gemi inşaatçısı, kumanyacısı, bunkercisi, stevedooru! bankacısı, finanscısı, shipchandleri, turizmcisi, yatcısı, balıkçısı, deniZ hukukçusu, sörveycisi, Klqs kuruluşu var. 30 milyon DWT bir filodan, 200 limamdan, 60’civatında tersaneden oluşan kocaman bir sektör; 30 milyar dolarlık bir yatırım. Bu sektör için EKONOMI ve İŞLETME OLMAZSA OLMAZ BIR UNSURDUR. Bugün Çin’de herbirinde 25000-30000 öğrencisi olan üç DENIZCILIK ÜNIVERSITESI var. Bu okullarda okuyan gençlerin yarısından fazlası deniz ekonomisi ve deniz işletmeciliği okuyor.
  Deniz ticaret filomuzda desteklemek için kurulan ilk okulumuzun adı DENIZ TICARET MEKTEBI idi. Yaptığımız iş ticaret, hem de uluslarası ticaret! Günümüzde ekonomi. İşletme, finans olmadan nasıl denizcilik yapacağız. Şu anda denizcilik sektörünün en önemli sorunu finans. Finans olmadan büyüyemeyiz. Deniz işletmeciliği halen çok zayıf olduğumuz bir konu. Bu konularda da uzmana ihtiyacımız var. Sektörün ancak yüzde 20 si gemide çalışıyor, geriye kalan kara tesislerinde.
  Piri Reis Üniversitesini kuran ve halen yöneten Sektörümüzün bütün unsurlarını kapsayan İMEAK Deniz Ticaret Odası bu gerçeklerin farkında olarak üniversitenin kapsamını genişletiyor.
  Ben de denizci kökenliyim. Ancak deniz işletme konusunda akademisyen olduktan sonra anladım ki bu sektör çok büyük ve geniş bir sektör. Bu sektörün gelişmesi için ekonomi bilgisine de işletmecilik bilgisine de, hukuk bilgisine de ihtiyaç var. Bu elemanlar olmazsa sektörün stratejik planlarını kim yapacak? Gemiadamlarınınbu sektörde değerini herkes biliyor be kabul ediyor ancak sektör sadece gemiadamları ile dönmüyor.
  Halen üniversitemizde deniz işletmeciliği dersi veriyorum. Iktisadi ve Idari Bilimler fakültesine bu yıl çok değerli hocalar katıldı. Bir hoca olarak onların bilgi be deneyiminden istifade etmeğe başladık. Inanın verdiğim ders çok daha mükemmel ve kapsamlı hale geldi. Imkanınız var ise Deniz Ulaştırma işletme Bölümünün son sınıf öğrencileri ile bir görüşün. Farklılığı onlar anlatsınlar.
  Bizler daha kapalı ortamlarda ve daha küçük ölçeklerde eğitim aldık. Ama dünya değişti. Global Dünya düşeni ve ekonomik sistemi içerisinde bu değişimi yapmak zorundayız. Bundan sonra daha fazla uzmanlaşmış elamanlara ihtiyacımız var. DURDURUN DÜNYAYI İNECEK VAR diyemeyiz.
  Doğru yolda olduğumuza, hem ülke denizciliğine hem denizciliğe gönül vermiş gençlere daha İYİ bir gelecek hazırladığımıza inanıyoruz.
  SAYGILARIMLA

  • Yılmaz

   Yorumunuz için teşekkürler, benim kastım okulun adının denizcilik sektöründe yaptığı atılımlarla daha fazla duyulmasıydı. Okula ait “Vimeo” sayfasına baktığınızda okula ait 70’e yakın video mevcut, ancak bunların hepsi ekonomi üzerine. Birkaç tane de denizcilik ile ilgili tanıtım olsaydı keşke. 2013 yılı Piri Reis haritasının 500. yılıydı. Okulun bu doğrultuda dünyanın 4 bir yanından denizcilik okullarını İstanbul’a davet etmesini, bütün televizyonlarda Piri Reis Üniversitesi’nin Unesco destekli bu olay sayesinde isminin duyulmasını falan beklerdim; ama olmadı, ya da ben uzak kaldım bilemiyorum.
   Muhalif tutumda olduğumu düşünmeyin. Okula yapılan eleştiriler ile okul daha iyi bir hâle gelecektir.
   Teşekkürler.

  • Mustafa Ünlü

   Hep konuşuruz lakin bir icraat yok. türk denizciliği sadece para kazanma hırsına yönelmiş. Kalifiye personel yok, bir CEO’su yok, doğru dürüst bir gemisi yok, istenen sadece ve sadece hamal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.