List

Tanıyanlar bilir; Facebook’tan bana ulaşmak için ciddi anlamda şansa ihtiyaç vardır. O şans da zaten sana denk gelmez.

04 Aralık 2014, Çarşamba… Yemek yerken Facebook’tan bir mesaj geldi; gözüm ilişti. “İstanbul Üniversitesi” ile başlayan bir mesaj vardı ekranda. Telefonu kenara koydum; yemeğime devam ettim. Biraz sonra aklıma Türkiye’nin ilk kaptan profesörü olan Sn. Necmettin Akten geldi. Biz kendisi ile en son Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen Kariyerim Denizde isimli etkinlikte bir araya gelmiştik.

Link: http://www.e-marineeducation.com/tr/kariyerim-denizde-etkinligi-duzenlendi/

Necmettin Hoca konuşmasını yaptıktan sonra sıra bana geldi. Kürsüye çıkıp sunumumu gerçekleştirdim. Necmettin Hoca, sunumum esnasında gösterdiğim çalışmalarımı çok beğenmişti ve “Böyle Devam Et” demişti. Bana olan son cümlesi bu oldu. Yaklaşık 1,5 ay sonra ise safra kesesi rahatsızlığı sebebi ile vefat etti.

Facebook’tan gelen mesaj, Necmettin Hocanın bölüm başkanı olarak görev yaptığı üniversiteden bir öğrenciye aitti. Merak edip, okudum. Denizcilik Kulübü’nde yönetim kurulu üyesi olduğu ve “Sektör Günleri 2014” isimli etkinliklerinde panel vermem için davet ettikleri yazılıydı. Genellikle bu yönde gelen davetleri önemser ve katılım göstermeye muhakkak gayret ederim. Buna da katılmayı çok istiyorum ama adeta imkansız görünüyor. Çünkü eğitim görmekte olduğum okulda bir arkadaşımla birlikte yapacağımız sunum var. Ayrıca o hafta bir tane de sınavım var. Hatta İstanbul’da bile değilim.

Tam Noyan‘a (Mesaj yazan öğrenci) gelemeyeceğime ilişkin mesaj yazarken aklıma Necmettin Hocanın bana söylediği son sözler geldi: Böyle Devam Et.

Noyan’dan telefon numarasını istedim; görüştük. Katılma durumumu kendisine bildirmek için birkaç saat müsaade istedim; “Peki” dedi. Apar topar birlikte sunum yapacak olduğum değerli arkadaşım Görkem Görgeç‘i aradım; “Ben hallederim Abi; sen hoca ile konuş” dedi. Akşam olmuş saat 9; daha hocaya ulaşacağım… Neyse, hocamla da konuştuktan ve olur aldıktan sonra Noyan’a katılım gösterebileceğimi bildirdim.

10 Aralık 2014, Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi’ne gittim ve sunumumu gerçekleştirdim.

Hocamın anısına hürmeten, sunumumu gerçekleştirdim…

Uz. Kaptanı - Prof. Dr. Necmettin-Akten

Uz. Kaptanı – Prof. Dr. Necmettin-Akten

 

İstanbul Üniversitesi DUİM Sektör Günleri

İstanbul Üniversitesi DUİM Sektör Günleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir