List

e-MarineEducation.com‘da hepimiz pek çok tecrübe edinme fırsatı yakaladık. Hatalar yapmadık mı? Üffff; hem de nasıl… Saymakla bitmez. Daha da ötesi, hala yapıyoruz. Her hata yaptığımızda, bu hatanın tekrarlanmaması için bir sistem geliştirmeye çalıştık. Zaman geçtikçe, geliştirdiğimiz bu sistemlere ilaveler yaptık. Örneğin geliştirdiğimiz ilk Performans Değerlendirme Sistemi‘ni hatırlıyorum; tek sayfadan oluşan basit bir word dokümanıydı. Şimdi ise formüllere bulanmış bir excel tablosu haline geldi. Proje yöneticimiz olan Sevgili Burak Konakoğlu sağolsun.

Geliştirdiğimiz her sistem farkına varmadan bize ciddi yükler getirmeye başladı. Evet, hata yapma oranımız önemli miktarda azaldı ancak hata yapmamak adına gösterdiğimiz çaba da azımsanmayacak noktaya geldi. Bazen, hata yapmamak için bu kadar çaba sarf etmek mi yoksa yapılan bir hatayı telafi etmek için mi daha az çaba sarf ederiz diye geliştirdiğimiz sistemleri sorgulamaya başlıyorum.

İşte bu noktada Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından 1960 senesinde ortaya atılan ve 1970 senesinde popülerleşen KISS prensibi aklıma geliyor. Açılımı “Keep it simple, stupid!“. Türkçe anlamı ise;

Sadeleştir Şunu, Şapşal!

KISS Prensibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir