List

Denizcilik eğitimi alırken bir kalıba sokup geleceğin kaptanı, başmühendisi, enspektörü ya da teknik müdürü yaparlar öğrencileri. Ben de bu öğrencilerden farksız değildim. Seneler geçtikçe bu kalıplardan yavaş yavaş kurtuldum. Biraz geç de olsa herhalde anlamışlardı benim kumaşımdan bunların çıkmayacağını. Dediler ki o zaman,

Sen bare akademisyen ol.

Özellikle bitirme tezimi yazarken bu akademisyenlik fikri kafama daha da yattı. Hayat ne gösterir bilmem ama hala da aklımın bir köşesinde bulunur. Ancak bana yakıştırılan -Akademisyen- ifadesi de son zamanlarda tedavülden kalktı. Üzerime yapıştırılan yeni meslek, yayıncılık. Yani sizi illa bir kalıba sokacaklar; yoksa rahat etmiyorlar.

Her insan kendi hayatının CEO‘sudur. Bu düşünceyi benimsiyorum fakat ben geçmişi sorgulamam. Geleceğe bakmam. Zaten baksam ne olacak? Ne de olsa tanrının en çok güldüğü şey, plan yapan insanlar değil midir?

Yorumlar

  1. yücel öztürk

    İnancımızda kadere iman var. kader denen şey baştan yazılmişsa plan yapsanda gerçekleşmez o doğrultuda devam eder. Ama planlar doğrultusunda kader gelecek değişiyor ise plan yapmalı. Biz dahil etrafımızda binlerce plan yapılıyor fakat tutan çok nadir olduğundan geleceğe plan yapmak pek olumlu değil.Bu şartlarda plan yapana tanrı değil etrafındakilerde gülmekte . nasıl derler bu plan güzelde,elbet onuda bir d.zen çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir