List

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh‘a göre Türkiye’nin 7000 gemiadamına ihtiyacı varmış.

Link: http://www.e-marineeducation.com/tr/turk-denizciliginde-7-000-gemiadamina-ihtiyac-var/

Buna kim inandı bilmem ama şahsen ben inanmadım. Gözlemlerime göre Türkiye’de çalıştıracak personel bulamayan şirketler genellikle maaş ödemeyen firmalar. Şu an açık varken gemiadamlarının hakları çeşitli şekillerde yeniyorsa, açık yokken durum ne olur bilemiyorum. Ayrıca Sn. Geza Dologh neye göre 7000 açık olduğunu iddia ediyor bunu da anlayamadım. Bu açıklamayı yaparken keşke bir de kaynak gösterseydi.

Prof. Dr. Adnan Parlak’ın makalesine göre beş (5) yıl sonra gemi makineleri işletme mühendisleri Türkiye’de iş bulamamaya başlayacak. Bu durumda ya limitli ehliyetlere sahip diğer makine zabitleri ne olacak?

Link: http://www.e-marineeducation.com/tr/sektorel-istihdam-ve-riskler/

Dilerim deniz ulaştırma ve işletme mühendisleri için de benzer bir araştırma yapılır ve sonuçları hepimiz öğreniriz. Böylelikle varsayımlar yerine veriler üzerinden düşüncelerimizi şekillendirebiliriz.

Yorumlar

 1. Taylan Aktaş

  Yazıyı okurken sinirlendim 🙂
  32 yaşındayım,
  Asıl mesleğim information technology (it)
  7 yıl önce yelkenli macerasından sonra, hobi olarak gördüğüm 600 saatlik meb onaylı yat kaptanlığı ( 499 groston ) eğitiminde gözlerimi açmama neden oldu , kurs hafta sonu olduğu için ,hafta içi mesleğimi icra ediyordum.

  Gemi adamı belgemi aldım, yeterlilik güverte stajyeri ve gemici, 3 aylık bir staj yapıcam ,yds 60 ve üzeri alıp sınava gireceğim ve 499 groston yeterli olan ehliyet alacaktım.

  Tım diyorum ,çünkü staj yapacak yer bulmak aşırı zor, torpiliniz varsa belki.

  Öylece evde durdu 2 sene ama ben gemici yeterliligi ile işe girdim,keşke girmez olaydım dedim, Gemilerde sadece tek bir bölgeye ait insan, sadece giresunlu çalıştıran armatör 🙂

  Tabi tabi şaka değil , uzak yol tanker gemisi hemde.

  Sonra paralı Fethiyede 10 gün eğitimle, 4000 tl karşılığında paralı staj 🙂

  Denizi öğrenmeden girmekte ölüme meydan okumaktır…

  Bende de o ahmaklık malesef yok….

  • Aybars Oruç

   Taylan Bey,

   Siz de sinirlenenlerdenseniz, “Hoşgeldiniz” aramıza 🙂

   Ben de Giresunluyum. Adam sadece Giresunlu çalıştırıyorsa bana uyar. Ama şirket kaç yıl yaşamını sürdürebilir emin değilim.

   Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir