List

Türkiye’nin ilk bayan başmühendisi olan Sn. Deniz Özkan ile, başmühendis olarak görev yaptığı ilk kontratında çalışma fırsatını elde ettim. Kendileri ile Arkas Deniz Ticaret Filosu’nun Karla A isimli gemisinde yaklaşık olarak bir (1) ay çalıştım. Şimdi bu yazıyı okuyan herkesin aklına eminim ilk olarak şu soru geliyordur:

– “Nasıldı?”

Ben henüz tecrübeli bir zabit değilim. Tecrübeyi bir kenara bırakalım; bu iş için gerekli yeteneklere de sahip olduğumu düşünmüyorum. Bu sebeple yeterlilik olarak benim üzerimde olan bir kişinin bilgi seviyesini doğru olarak değerlendiremeyecek olmam son derece olası. Sadece basit bir görüş olarak algılanacaksa, Sn. Deniz Özkan’ın son derece başarılı bir başmühendis olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Bunu sadece teknik bilgi/birikim olarak söylemiyorum. Çünkü bana göre bir kaptan ya da başmühendiste teknik yeterlilikten daha önemli olan liderlik vasıfları, yönetim kabiliyeti gibi karakteristik özelliklerin bulunmasıdır.

Gemiye gelen gazetelerden birisi olan Hürriyet Gazetesi’nin İK ekinde ilginç bir yazı okudum. Yabancı bir şirkette, çalışanlar üzerinde yapılan incelemelere göre çalışanların işleri esnasında birbirleri ile kurdukları iletişim yoğunluğunun iş verimini arttırdığı ve hata yapma oranını azalttığı yazıyordu. Bu sebeple bahsi geçen şirket, çalışanlarına çeşitli eğitimler vererek iletişim becerilerini yükseltmelerini hedefliyordu. Sn. Deniz Özkan, işte yurt dışında bulunan bu şirketin istediği iletişim becerilerine sahip olan bir başmühendis. Sorduğunuz her soruyu yanıtlıyor ya da cevaba nasıl ulaşabileceğiniz konusunda sizi yönlendiriyor. Yaptığınız hatayı bile üstünü kapatmaya çalışmaksızın kendisi ile paylaşabiliyorsunuz. Bundan daha güzel ne olabilir?

Peki Sn. Deniz Özkan ile tekrar çalışmayı arzu eder miyim?

Kesinlikle…

Yorumlar

  1. Adnan Kaya

    Sn. Deniz Özkan geldiği konumu kesinlikle haketmiş ve hazmetmiş bir insandır.Diğer kadın çalışanlarımıza ve mesleğe önyargı ile bakanlara yol gösterebilecek örnek bir kişiliğe sahiptir.Başarılarının devamını diler ve mesleğimizin diğer alanlarında da aktif olarak görev yapması temennimdir. Saygılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir