List

Mümkün olduğunca e-MarineEducation.com’u profesyonel bir biçimde yönetmeye gayret gösteriyorum. Çok sayıda analiz gerçekleştiriyoruz. Ziyaretçilerin analizi, yorumların analizi, üyelerin analizi gibi… Şimdi bunlara bir de Performans Analizi‘ni ekleyerek platformumuz bünyesinde görev yapan arkadaşlarımızın kazandırdıklarını inceliyoruz. İlk Performans Analiz Raporu’nu geçtiğimiz hafta açıkladık ve iki arkadaşımızla yollarımızı ayırma kararı aldık.

Aslında bu, en son uygulanması gereken yöntem. Başarıyı yakalamada büyük payı olduğuna inandığım İnsan Kaynakları Yönetimi hakkında çeşitli kitaplar okuyup öğrendiklerimi uygulayarak verimliliği arttırmayı amaçlıyorum. Başarıyı engelleyen beş gizli tehlikeden biri olarak, organizasyon bünyesinde görev yapan kişilerin değişimi kabul ediliyor. Profesyonel olarak yönetilen hiçbir platform, kurum ya da kuruluş personel değişimini tercih etmez. Çünkü ayrılanın yerine gelecek kişinin sistemi öğrenmesi için belirli bir zaman gerekecektir. Bu durum, şüphesiz bizim için de böyle ve tercih edilmesi mümkün değildir.

Basit bir tabirle, İnsan Kaynakları Yönetimi’nde belirli bir süreç içerisindeki çalışan değişim oranına Turn-Over Rate (İşgücü Devir Oranı) adı veriliyor ve bu oranın düşük olması amaçlanıyor. e-MarineEducation.com organizasyon yapısında hedeflenen;

Turn-Over Rate: %0’dır.

Yorumlar

 1. Alaattin Kurt

  Sevgili Aybars,

  Araştıracak zamanım yok ama bir yerlerde okumuştum ya da bir seminerde duymuştum; başarılı IK yönetimlerinde Turnover Rate’in “0” olması arzu edilmez. İdeal olan %7-10 arasında bir sirkülasyondur. Fazla olması kadar “0” olmasının da sakıncaları olduğu söylenir.

  Sağlıcakla kal.
  Alaattin Kurt – Arkas

  • Aybars Oruç

   Değerli Alaattin Abi,

   Öncelikle vakit ayırıp bilginizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Bir yüksek lisans tezinde Turn-Over Rate’in mümkün olabildiğince azaltılması gerektiğini okumuştum. Hatta Google’dan da bir örnek verildiğini hatırlıyorum. Bu uyarınızdan sonra konuyu muhakkak daha kapsamlı olarak araştıracağım.

   Saygılarımla
   Aybars Oruç

  • Aybars Oruç

   Merhaba Alaattin Abi,

   Araştırmalarım neticesinde vermiş olduğunuz bilginin doğru olduğunu tespit ettim. Turn-Over Rate değerinin “0” olması istenmiyormuş. Tavsiye edilen oranlar kaynaklara göre değişiklik gösteriyor ancak geniş yelpazede değerlendirdiğimizde %5-15 aralığının optimum olduğu ortaya çıkıyor.

   Hatam konusunda beni uyardığınız için teşekkür ederim.

   Saygılarımla
   Aybars Oruç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir